Civilek

Alakult: 2011-ben.
 

Közhasznú társadalmi szervezet.

Célja (alapító okirat szerint):
Magyar és nemzetiségi hagyományőrzés. Kulturális programok szervezése. Ismeretterjesztés. Kulturális kiadványok összeállítása. Önszerveződő körök tevékenységének összefogása. Lakossági kezdeményezések segítése. A természetes és épített környezet védelme. Az ifjúság aktivizálása. Regionális együttműködés és programszervezés. Nemzetközi kapcsolatok ápolása. Idősek segítése.
 

Eddigi tevékenységünk:
Néprajzi kiállítást állítottunk össze határnyitás alkalmával; pályázat útján dr. Eperjessy Ernőt a Magyar Kultúra Lovagja címre felterjesztettük és a díj elnyerését követően az átadáson is részt vettünk. Farsangi hagyományőrző maszkázást szerveztünk (első évben házakhoz járva, második évben ál-lakodalmas felvonulást);adventi szeretetvendégségeket tartottunk már két alkalommal, ahol karácsonyi népdalokat énekeltünk, újévi kántálásra mentünk; adventi ablakdíszítést szerveztünk; a parkot díszítettük alkalmakra (betlehem, karácsonyfa, Mikulás-ház, tojásfa kiállítás); Az egyesületen belül Szelence dalkört alakítottunk, dr. Eperjessy Ernő által gyűjtött őrtilosi népdalokat, egyéb tájegységek népdalait tanultunk, előadtunk közösségi rendezvényeken; képviseltük a települést Horvátországban Zrínyi napi rendezvényen; Budapesten a Somogyiak Baráti Köre karácsonyán énekeltünk, Őrtilosban, a templomban, illetve Zákány templomban; Előadásokat szerveztünk (Budai Ilona két alkalommal, Pecsenye Éva, Szeredás Együttes, Petrás Mária és a Tatros Együttes, Bakos István.) Március 15-i műsort szerveztünk.

További céljaink: nemzetközi kapcsolatok kialakítása- Horvátország, Erdély civil szervezeteivel. Tájház-falumúzeum létrehozása, hagyományőrző programokkal. A helyi szervezetekkel összefogva közös programok tartása. Kultúra és hagyomány erősítése.
Lehetőség szerint pályázatokkal és önkéntes munkával segíteni településünk és környékünk fejlődését, bekapcsolódni értékes kezdeményezésekbe.
Szívesen fogadjuk csatlakozását annak, aki szeretne egy jó közösséghez tartozni, érték számára a hagyományunk, szívesen vállal munkát Őrtilosért.

Tóthné Iváncsics Gyöngyi
elnök


Tájházak napja

A Tájházak napja felhíváshoz csatlakozva egyesületünk, a 3 Szelence Hagyományőrző Egyesület megálmodta, hogy a régi őrtilosi népi lakodalmat idézzük meg erre az alkalomra a tájházunk udvarán. A környező falvak népi énekes és néptáncos csoportjait kerestük meg, hogy csatlakozzanak az eseményhez. Egyik lelkes segítőnk Füstös Gábor volt, a Drávagyöngye Ifjúsági Néptánc egyesület szakmai vezetője. Az előkészület több hete vett igénybe, sok óra önkéntes munkával és szervezéssel. Őrtilosban élő idősek adatközlései és Dr. Eperjessy Ernő néprajzkutató gyűjtése alapján állítottuk össze a forgatókönyvet.

Gyönyörű napsütéses időjárással ajándékoztak meg bennünket az „égiek”, a tervezett menetrend szerint haladt. Hat gyönyörű koszorúslány csinos vőfélyekkel, a szép menyasszony és párja vezette a színpompás lakodalmi menete. Kísérőnk a Bojtár Népzenei Együttes és a Gyékényesi Nótakör volt. A „lakodalomban” fellépő csoportok népi viseletben vonultak velünk Őrtilos utcáin a menyasszonyos házhoz. A helyi és idelátogató vidékiek közül is sokan népviseletbe öltöztek és csatlakoztak a színpompás menethez. A fergeteges táncok és dalok mellett az őrtilosi lakodalmi szokásokból mutattunk be, például a kikérés ceremóniája, bekérezkedés, cerefa mászása, lakodalmi étkeket kísérő szövegek, menyecsketánc, halál megjelenése, itatás, és a deresre húzás.

A településen működő civil szervezetek és a falu lakossága is segítette, támogatta az „ELSŐ ŐRTILOSI LAKODALOM” létrejöttét, ahol éjfélig táncolhatott minden résztvevő és vendég.


 További képek

ELÉRHETŐSÉGEINK

8854 Őrtilos, Rákóczi utca 48.
Tel.:+36 30 6306084   
E-mail: hivatal@ortilos.hu

space